Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Ciekawostki | Wydarzenia | Branżowe news'y | Ze świata | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Ze świata

Mokate na Europejskim Kongresie Gospodarczym

kategoria: Ze świata

W najbliższych latach priorytetem polityki rolnej UE będzie innowacyjność. Na niej bazować będzie pozycja naszych producentów żywności, zapewniał Staffan Nilsson, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC) podczas obradującego w tym tygodniu w Katowicach, Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011.

- Perspektywy dla sektora spożywczego na najbliższe miesiące są dobre - przekonywał z kolei Andrzej Kowalski, dyrektor Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Odradzam jednak tryumfalizm. Przewagi konkurencyjne się wyczerpują. Polscy menedżerowie, którzy z niczego stworzyli prężnie rozwijającą się gałąź przemysłu spożywczego, w tej chwili zachowują się trochę jakby „wyjechali na wakacje". Pojawiła się stagnacja i myślę, że wszystkim nam przydałby się nowy impuls, abyśmy sprostali kolejnym szansom i wyzwaniom - zauważał dyrektor Kowalski.

Stawiajmy na rozwój

Wygra ten, kto będzie elastycznie reagował na rynkowe sygnały. Kto w odpowiednim momencie nie tylko zdefiniuje, ale i zagospodaruje nisze rynkową. - Polska z importera żywności staje się liczącym się na europejskim rynku eksporterem. Coraz częściej też, surowce, czy półprodukty, które kupujemy na rynkach zewnętrznych, po uszlachetnieniu czy przerobieniu eksportujemy na kolejne rynki - podkreślał Adam Mokrysz, członek zarządu Mokate Sp. z o.o.

Według upublicznionego w czasie katowickiego Kongresu, raportu CEED Initiative, w ciągu najbliższych dwóch lat Europa Środkowo-Wschodnia stanie się najszybciej rozwijającym się regionem w Unii Europejskiej. Stanie się to między innymi za sprawą rosnącego eksportu. Przedsiębiorcy z regionu mają za sobą trudna szkołę lat początku lat 90-tych XX wieku. W trudnych latach transformacji ustrojowej musieli funkcjonować w konkurencyjnych warunkach. Czas pokazał, że była to najlepsza szkoła gospodarki wolnorynkowej.

Chrońmy produkcję

- Według mnie tzw. "Nowa Europa" jest regionem, który jest idealnym miejscem do rozwoju nowych przedsięwzięć - podkreślał Sándor Demján, najbogatszy węgierski przedsiębiorca.

Uczestnicy debaty „Rynek Spożywczy: Polska branża spożywcza wobec globalnego kryzysu surowcowego - przetrwać czy wygrać?" podkreślali, że bezwzględnie trzeba wzmocnić promocję eksportu żywności, oraz wdrażać prace naukowo-badawcze w sektorze spożywczym. - To nasza przyszłość. To nowe miejsca pracy w Polsce, a idąc dalej w każdym kraju naszej części Europy. Nowe rynki to kolejne inwestycje, rozbudowa zakładów i poszerzenie asortymentu. To stabilny rozwój - podsumowuje Adam Mokrysz.

Patrząc na globalną gospodarkę, trudno nie odnieść wrażenia, że Europa Środkowa odgrywa coraz większą rolę również w dynamizowaniu Unii Europejskiej.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT
Copyright © 2010 by www.PoradnikSpożywczy.pl Wszelkie prawa zastrzeżone